לימודי צילום, קורס צילום
  לפרטים נוספים
 הסכמה לקבלת חומרי פירסום ודיוור
  מאמרים
  טיפים צילום זריחה
צבע האור ואיכותו
משתנים בהדרגה במהלך שלבי הזריחה. מבחינת הצילום, אפשר להבחין בשלשה שלבים עיקריים:
א.      צילום באור ראשון, התהליך מתחיל לפני שהשמש עולה, אז ניתן לראות את קו האופק מתבהר והשמים משנים את צבעם בהדרגה. בשלב זה תאורת הרחוב והתאורה מהבתים עדיין דולקת. אור השמש מוחזר מהרקיע ומאיר באור כחול, רך וללא הצללה. הצילומים בשלב זה מתקבלים בצבעוניות מעניינת בגלל השילוב של מקורות אור בטמפ' שונות. אובייקטים במרחב יתקבלו כצלליות.
 
ב.      כשהשמש עולה בהדרגה מעל האופק, הצבע הכתום צהוב משתלט על השמים ובהדרגה כבים גם האורות מהבתים והרחובות. אור השמש גובר ומאיר את האובייקטים במרחב בצבע זהוב. תאורת השמש הישירה שמאירה בזווית נמוכה מבליטה את המרקמים ומתקבלים צללים מאורכים. צילום אל מול האור יצור צלליות על רקע צבעוני דרמטי.
 
ג.       השמש עלתה מעבר לאופק. (עם אין עננות) אור השמש יהיה ישיר וממוקד, עדיין בצבע עם נטייה לצהוב. הזווית הנמוכה של השמש תאיר את העצמים מהצד, תבליט את המרקמים ותיצור צללים מאורכים ומוגדרים. שימו לב לעצים, בזוויות מסוימות האור חודר את העלים ויוצר תחושה כאילו הוא נובע מהם.
 
טיפים:
  • חצובה- התאורה החלשה בשלבים הראשונים מחייבת שימוש בחצובה יציבה.
  • רצוי להשתמש בכבל משחרר. או לחילופין בצילום עצמי מושהה. זאת על מנת למנוע רעידות בחשיפות הארוכות.
  • ISO – מומלץ לצלם ברגישות נמוכה בכדי לשמור על איכות התמונה ולהימנע מ"רעשים". אחרי שהשמש עלתה ניתן לצלם ללא חצובה ולהגביר את הרגישות בהתאם למהירות המינימלית הרצויה לקבלת תמונה חדה.
  • פוקוס- פוקוס אוטומטי אינו מתאים בגלל חוסר אור. היות שרוב הצילומים בשלבי הזריחה מוגדרים כצילומי "נוף" אפשר להעביר לפוקוס ידני ולכוון את העצמית למיקוד ב"אין סוף", או למרחק ה"היפרפוקלי".
  • מגן שמש- בכדי לצמצם תופעה של סנוורים והשתקפות של אור בעדשה רצוי להרכיב את מגן השמש.
  • קומפוזיציה- צילומים אלה עוסקים בעיקר בהיבטים אסתטיים של צבעים וצורות, על כן יש חשיבות רבה ל "פריים" מוקפד, למיקום היחסי של הפרטים ולמיקומו של קו האופק בתמונה.