לימודי צילום, קורס צילום
  לפרטים נוספים
 הסכמה לקבלת חומרי פירסום ודיוור
  מאמרים
  עקרונות בצילום – חוק השלישים

עקרונות בצילום – חוק השלישים  

אחד הדברים הראשונים שצלמים מתחילים לומדים בקורסי צילום דיגיטליים ואחד עקרונות הצילום הכי מעניינים הינו "חוק השלישים". אין ספק שזהו עקרון צילום בסיסי וחשוב התורם ליצירת תמונה מאוזנות ומעניינות.
סביר להניח, שאם נבדוק את מאגר התצלומים הראשונים אצל רוב אנשי הצילום, נגלה עד כמה הנטייה הטבעית למרכוז האובייקט שולטת  ונבחין בחלוקה ברורה בין האובייקט לבין הרקע.
צילום לפי חוק השלישים –בעיני המתבונן
למרות שמו "חוק השלישים" אקדים ואומר , חוקים נועדו להישבר! ובמידה ומתעלמים מ"חוק" הצילום הנ"ל זה לא אומר שהתמונות שלך הן בהכרח לא מאוזנות או לא מעניינות. עם זאת אדם חכם אמר לי פעם שאם אתה מתכוון לשבור את החוקים אתה תמיד צריך ללמוד אותו קודם בכדי לוודא שהשבירה שלך יעילה יותר !

 מהו חוק השלישים?

עיקרון צילום בסיסי  עומד מאחורי חוק שלישים בצילום והוא לדמיין את חלוקת התמונה לשלישים באמצעות העברת 2 קווים דמיוניים לאורך התמונה ו2  קווים לרוחבה, כך שיש לך 9 מלבנים שווים. כדלקמן.
 
כעת, על מנת ליישם כלל זה בצילום התמונה שלך, כל מה שנדרש הוא לדמיין את הקווים דרך העינית או על גבי מסך הLCD של המצלמה ולמקם את האובייקט על אחד הקווים או באחד מארבעת המפגשים שלהם.
בעקרון, רוב יצרני המצלמות מודעים לחוק צילום זה ומאפשרים את אופציית ה-GRID LINE  על גבי המסך או העינית של המצלמה כפונקציה בתפריט הצילום.

ללכת עם הטבע...

 התאוריה של חוק השלישים היא שאם אתה מציב את נושא הצילום על גבי אחד מארבעת מפגשי הקווים שנקראים גם נק' הזהב. או על גבי אחד מהקווים אז התמונה שלך הופכת להיות יותר מאוזנת ותאפשר לצופה לקיים עם הצילום אינטראקציה טבעית יותר . מחקרים הראו כי, באופן טבעי, מיקוד העיניים שלנו מופנה בדרך כלל לאחת מהצמתים הללו מאשר לממרכז הצילום.
בנוסף לתמונה לעיל של הכותל המערבי בו כיפת הזהב הופכת להיות נקודת המוקד הנה כמה דוגמאות:
צילום שנלקח במסגרת קורס צילום מתחילים בחיפה  בתוך הגנים הבהאים בחיפה , כאן מיקמתי בכוונה את הנשר כנושא הצילום שלי על אחד מהנקודות מצטלבות - ובמיוחד את עיניו שהם נקודה טבעית לצילום דיוקן  .שימו לב שגם מבנה הכיפה ברקע הינה נקודה משנית של צילום זה ויושב על נקודת מפגש.

באופן דומה לטכניקה צילום נוף היא למצב את האופקים לאורך אחד הקווים האופקיים גם כפי שעשיתי עם התמונה הבאה (אתן לכם לדמיין את הקווים).

צילום זה התמקד  לאורך קו אנכי  כולו מה שאומר שהיא במידה ניכרת מחוץ למרכז, ולכן יצירת נקודה נוספת של עניין. הצבתה ממש במרכז הפריים היה יכול להסתיים בצילום פשוט ו"סתמי".

צילום תרגול ועוד קצת צילום

לכמה צלמים חוק השלישים מגיע באופן טבעי ועבור רבים מאתנו לוקח זמן וקצת תרגול בכדי שזה יהפוך לטבע השני שלנו, ולכן השאלות החשובות ביותר שיש לשאול בתרגול  חוק השלישים הוא מה הן הנקודות העניין בצילום זו והיכן אני ממקם אותן?
חשוב - לזכור כי שבירת החוק יכולה לגרום לכמה תמונות  מנצחות  - ולכן ברגע שלמדת את החוק נסה לשבור אותו בכוונה ותראה מה תגלה

לבסוף – ניתן לשמור על חוק השלישים בעזרת תוכנות עריכה ממוחשבות בעלות כלי חיתוך תמונה ובכך ליצור תמונה דינאמית, מושכת ומעניינת יותר נסו זאת על תצלומים ישנים שלכם וראו את ההבדלים.